Badanie znamion

Chociaż większość z nas uznaje znamiona za niegroźne zmiany skórne to warto zauważyć, że ich bagatelizowanie może przyczynić się do wielu groźnych chorób, w tym raka skóry. Okazuje się, że w Polsce na czerniaka umiera prawie 3 000 osób. Wpływ na to ma niska świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z niekorzystnych zmian skórnych oraz zbyt późne diagnozowanie nowotworu.

Ryzyko zachorowania

Rak skóry może wystąpić u każdego. Według statystyk najczęściej jednak pojawia się u mężczyzn po 45 roku życia, bardzo rzadko występuje u dzieci jeszcze przed okresem dojrzewania. Na czerniaka i inne nowotwory w obrębie tkanki skórnej chorują najczęściej osoby o karnacji jasnej i jasnych włosach oraz kolorze oczu. To również choroba, która niezwykle często dotyka osoby wystawione na ekspozycje słoneczną. Mowa tutaj nie tylko o nadmiernym opalaniu czy korzystaniu z solarium, ale również wykonywaniu pracy na powietrzu. Czerniak pojawia się we wzmożonej liczbie u rolników czy budowlańców, którzy nieodpowiednio dbają o skórę podczas wykonywania codziennych obowiązków nie tylko w pełnym słońcu, ale także w cieniu. Warto pamiętać, e niekorzystne promienie słoneczne przenikają także przez cienki materiał i wodę – z tego względu na nowotwory skóry cierpią bardzo często osoby uprawiające sporty wodne.

Jak badać znamiona?

Samokontrola znamion powinna odbywać się przynajmniej raz w miesiącu natomiast wizyta u dermatologa konieczna jest raz w ciągu roku. Niezwykle ważne jest samodzielna kontrola powstałych pieprzyków, zmian barwnikowych czy wszelakich zgrubień skóry. Zaniepokoić powinien nie tylko ból czy świąd w ich obrębie, ale również zmiana rozmiaru znamienia, jego struktury czy kolorytu. Niekorzystnym zwiastunem będzie także wystąpienie krwawienia.

Profesjonalna pomoc

Z każdym niepokojącym objawem należy udać się na konsultację dermatologa bądź chirurga onkologa. Medycy o tej specjalizacji wykonają w pierwszej kolejności badanie oceniające i wstępnie diagnozujące przy pomocy dermatoskopu. To urządzenie, dzięki któremu możliwa jest analiza struktury znamienia. Coraz częściej dermatoskopem nie jest już urządzenie ręczne z dokładną lupą a sprzęt komputerowy, dzięki któremu można ocenić zmianę pod względem makro oraz mikroskopowym. Co więcej, sprzęt tego rodzaju kwalifikuje znamię zgodnie z parametrami jako łagodne, atypowe bądź złośliwe.

Warto poświęcić godzinę w ciągu roku aby zadbać o swoje zdrowie i udać się do gabinetu dermatologicznego by specjalista dermatolog zbadał stan naszych znamion – mówi dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Ocena pozwala rozpoznać raka skóry już we wstępnej fazie. W razie wątpliwości lekarz podejmie się dodatkowego badania histopatologicznego znamienia, które polega na pobraniu jego próbki do szczegółowej analizy.

Tylko dzięki temu możliwe jest szybkie i skuteczne wyleczenie pacjenta. Na wizytę u dermatologa w celu konsultacji pod względem istniejących już bądź dopiero powstałych znamion najlepiej jest wybrać się tuż po wakacjach.

Zapobieganie chorobom nowotworowym

To właśnie kontrole lekarskie pozwolą nam na pełną profilaktykę zapobiegania wystąpienia raka skóry. Najskuteczniejszą metodą niedopuszczenia do pojawienia się nowotworu jest zaś usunięcie łagodnych jeszcze znamion. W tym celu stosuje się zabieg chirurgiczny bądź coraz częściej laseroterapię. Suwanie znamion przy pomocy lasera jest techniką w 100% skuteczną, bezpieczną i nieinwazyjną. Pacjent nie odczuwa w związku z zabiegiem żadnego dyskomfortu a na powierzchni skóry nie pozostają żadne blizny. To obecnie najczęściej wybierana metoda pozbywania się pieprzyków, zgrubień czy innych zmian barwnikowych powstałych na powierzchni skory.

Więcej informacji na temat badania znamion:

 

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment