Chlamydia – choroba weneryczna

Chlamydia należy najbardziej znanych chorób wenerycznych. Jednak czy na pewno wiesz, jakie jest ryzyko zarażenia, jakie są objawy i leczenie? 

Chlamydia trachomatis to choroba przenoszona głownie drogą płciową, w trakcie porodu oraz przy kontakcie z zarażoną osobą. Największe ryzyko niesie ze sobą oczywiście stosunek płciowy bez zabezpieczenia. Co ważne, zarażeniu ulega wiele kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Należy więc pamiętać, że jako takie zabezpieczenie nie działają np. tabletki antykoncepcyjne, ale tylko np. prezerwatywa. 

Jakie są objawy?

Niestety, choroba ta przebiega praktycznie bezobjawowo. Dlatego też nosiciele bakterii mogą nie wiedzieć o niej przez lata i zarażać innych. Czasami pojawiają się kilkudniowe upławy. ból i pieczenie w miejscach intymnych, np. przy oddawaniu moczu. Mogą również pojawić się bóle podbrzusza, krwawienie pomiędzy miesiączkami, ból podczas stosunku płciowego, krwawienie w trakcie i po stosunku. Jednak, jeśli te objawy nie wystąpią, nosiciel nie będzie wiedział o bakterii.

Skąd dowiedzieć się o chorobie?

Badać powinny się oczywiście przede wszystkim osoby aktywnie seksualne, te którym zdarzył się stosunek bez zabezpieczania. Takie osoby powinny koniecznie wykonać badanie na chlamydię. Typów testów jest kilka: najpopularniejszy jest ten bazujący na badaniach krwi. Pozwala on sprawdzić poziom immunoglobulin IgM i IgG. Bada się również wymaz szyjki macicy, okolic sromu lub ujścia cewki moczowej. Najbardziej powszechne testy, polegające na badaniu z hodowli komórkowej, mają skuteczność 80%. Oznacza to, że mogę nie wykryć obecności bakterii.

O wiele skuteczniejszym, ale i wymagającym nakładów finansowych , sposobem są badania DNA (nazywane też testem PCR lub badaniem genetycznym).  Aby go wykonać należy nabyć specjalny zestaw (najlepiej w aptece) i po wypełnieniu poleceń zawartych w instrukcji przesłać do laboratorium. W ciągu 10 dni badanie zostanie wykonane. Takie badania wykryją także obecność brodawczaka, opryszczkę i drobnoustroje powodujące zakażenia dróg rodnych.

Jakie są zagrożenia?

Nieleczona chalmydia może skutkować licznymi, często bardzo groźnymi, powikłaniami. Najczęściej spotykane to:

  • astma
  • zapalnie stawów
  • zapalenie około wątrobowe
  • zapalanie cewki moczowej
  • nadżerki szyjki macicy
  • zapalenie najądrzy
  • zmiany w układzie nerwowym
  • wtórna bezpłodność

Nieleczona chalmydia może prowadzić do przewlekłych stanów zapalanych dróg rodnych, co w konsekwencji prowadzi do niepłodności.

Dodatkowo kobieta zarażona chlamydią, nie wiedząc o chorobie, może zajść w ciążę. Noworodki urodzone przez kobiety z chlamydiowym zapalaniem szyjki macicy są narażone m.in. na zapalenie gałki ocznej, zapalenie spojówek i zapalenie płuc.

Jak leczyć? 

Jeśli już rozpoznamy u siebie chlamydię, leczenie warto zacząć jak najszybciej. Kuracja oznacza przyjmowania antybiotyków – przepisane zostaną one obydwojgu partnerom. Ważne jest, aby oboje pilnowali przyjmowania leków, ponieważ to eliminuje ryzyko powtórnego zakażenia.

Chlamydia to choroba niewidzialna i niebezpieczna – dlatego warto uniknąć jej, stosując odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku seksualnego. Nie można także lekceważyć jakichkolwiek sygnałów – krwawienia czy upławów. Im szybciej choroba zostanie wykryta, tym mniej szkód zdoła wyrządzić w organizmie.

2 komentarze

FreddyMaj 2nd, 2017 at 8:15 am

Chlamydia objawy daje praktycznie zerowe. Ja miałem i podobno od co najmniej pół roku, bo wykryta została podczas przypadkowej diagnozy czegoś zupełnie innego. Jak na razie nie ma większych szans na rozpoznanie chlamydii, tylko fuks.

AltuMaj 3rd, 2017 at 7:37 am

Nie ma się co zżymać, wiele jest takich chorób, których nie widać przez długi czas. Chlamydia nie jest tu wyjątkiem, a w swojej grupie chorób wenerycznych to właściwie norma w pierwszych tygodniach.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment