Choroby skóry

Niemowlęta i dzieci bardzo szybko reagują na wszelkiego rodzaju bodźce pochodzące z zewnętrzne. Podobnie jest w przypadku ich skóry, która również bardzo gwałtownie reaguje na zmiany, co często prowadzi do pojawiającej się wysypki, podrażnień albo zaczerwienień. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ skóra dziecka jest inaczej skonstruowana niż skóra dorosłego człowieka. Jest po prostu cieńsza i ma skłonności do przesuszania się i łatwego podrażniania. Może to powodować drobne zakażenia, dlatego konieczna jest odpowiednia pielęgnacja dziecięcej skóry, a do tego przydatna jest przynajmniej podstawowa wiedza. Trzeba także pamiętać, że nie każde podrażnienie czy wysypka wymaga wizyty u dermatologa.

We wczesnym okresie głównym źródłem zmian powstających na skórze dziecka są różnorodne zaburzenia dotyczące gospodarki hormonalnej. Z czasem jednak sytuacja ta zaczyna się zmieniać i przyczyn upatruje się w innych elementach takich jak: składniki pożywienia dostarczane z mlekiem mamy, chusteczki i pieluchy, środki czyszczące, kosmetyki dziecka lub rodziców, z którymi ma ono kontakt.

Choroby skóry najczęściej występujące u dzieci:

Pieluszkowe zapalenie skóry. Objawami tego problemu skórnego, zwanego także potocznie odparzeniem, są zaczerwienienia pojawiające się na pupie oraz w okolicach pachwin dziecka. Przyczyną jest zbyt długi kontakt dziecka z zabrudzoną lub wilgotną pieluszką.

Pokrzywka. Problem ten występujący zarówno u niemowląt, jak i dzieci charakteryzuje się nagłym wystąpieniem na skórze czerwonych bąbli. Skóra zaczyna swędzieć, ma czerwone zabarwienie i przypomina oparzenie pokrzywą. Najczęściej jest ona wywołana reakcją alergiczną, a więc może pojawić się po spożyciu uczulających pokarmów takich jak: mleko, orzechy, czekolada, owoce cytrusowe. Może ją także spowodować słońce, lub zimno.

Atopowe zapalenie skóry. Są to różnego rodzaju zmiany, które mogą wystąpić na skórze dziecka około trzeciego miesiąca życia. Pojawiają się na twarzy (policzkach, brodzie, czole) i przypominają rumiane grudki, którym towarzyszy ciągłe i uporczywe swędzenie. Zmiany bardzo często rozszerzają się i przechodzą także na inne części ciała. Skóra dziecka jest wówczas bardzo sucha i ma skłonność do podrażnień. W bardzo wielu przypadkach przyczynami atopowego zapalenia skóry jest reakcja alergiczna organizmu dziecka na pokarm (alergeny najczęściej wywołujące są obecne w mleku, jajkach, rybach, soi, orzechach). Oprócz podłożą alergicznego na pokarm przyczyną może być także kontakt z kurzem, brudem lub pleśnią. W skrócie objawy AZS to rumieniowe, sączące się, pokryte strupami zmiany skórne oraz utrzymujące się swędzenie skóry.

Czynniki mogące dodatkowo podrażniać skórę i nasilać Atopowe Zapalenie skóry u dzieci to:

  • Niska temperatura,
  • Suche powietrze,
  • Bardzo obfite pocenie się,
  • Drażniące i pozbawione wentylacji ubranie (zwłaszcza z tworzyw sztucznych i wełny),
  • Nieprzewiewne obuwie,
  • Dym tytoniowy,
  • Środki organiczne i chemiczne,
  • Kontakt z chlorowaną wodą na basenie.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment