Co to jest dna moczanowa i jak ją leczyć?

Dna moczanowa jest rodzajem artretyzmu, spowodowana przez mikroskopijne kryształy obecne w stawach. Powoduje nagłe ataki bólu oraz zaczerwienienie i obrzęk. Szacuje się, że na sto osób na świecie, jedna lub dwie miały do czynienia z podagrą, osobiście lub pośrednio. Dotyka ona zazwyczaj mężczyzn po trzydziestce oraz kobiety, które przeszły menopauzę.

Dna moczanowa może być niezwykle bolesna oraz wyniszczająca. Jednak dostępne metody leczenia pozwalają przeciwdziałać objawom i zapobiegać przyszłym atakom.

Wszystkie stawy mogą zostać zaatakowane przez podagrę, jednak przeważnie objawia się ona w kończynach, zwłaszcza dolnych i jej zakończeniach; palcach, kostkach, również w kolanach, ramionach i dłoniach.

Lekarz, który zajmuje się leczeniem dny moczanowej to reumatolog: Reumatolog Gdańsk w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku

Do objawów i znaków dotyczących dny moczanowej należy przede wszystkim ból w więcej niż jednym stawie, uczucie gorąca i nadwrażliwości, a także obrzęk i zaczerwieniona, błyszcząca skóra w okolicy zaatakowanego obszaru. Objawy nasilają się w ciągu kilku godzin i zazwyczaj trwają od trzech do dziesięciu dni. Po tym czasie ból zazwyczaj ustępuje i wszystko wraca do normy. Jednak niemal każdy pacjent dotknięty dną moczanową przeżywa kolejne ataki, zazwyczaj w okresie mniejszym niż jeden rok.

W przypadku nasilających się symptomów należy zwrócić się do lekarza; zwłaszcza, jeżeli ból zwiększa się i pojawia się gorączka, szczególnie, kiedy choroba nie była dotąd zdiagnozowana. Reumatolog musi ją potwierdzić, ponieważ objawy mogą być spowodowane innym schorzeniem wywołującym podobne objawy, np. infekcją stawów.

Dna moczanowa powodowana jest nadmiarem substancji zwanej moczanem sodu, czyli kwasem moczowym obecnym we krwi.
W przypadku jego nadmiernej produkcji, lub niedostatecznej wydolności nerek przy jego filtrowaniu, jest w stanie tworzyć w stawach niewielkie, ostre kryształy. Prowadzą one do bólu i stanu zapalnego, oraz zaczerwienienia i opuchlizny. Powstawaniu kryształów sprzyja otyłość, wysokie ciśnienie, cukrzyca, problemy z nerkami, dieta mogąca wywołać nadmiar kwasu moczowego; obfitująca np. w czerwone mięso, podroby oraz owoce morza, a także alkohol.

Czytaj więcej na temat objawów dny mocznowej: http://wyleczdnemoczanowa.pl/diagnostyka/objawy-dny-moczanowej/

W przypadku zachorowania na dnę moczanową, odpowiednia poradnia reumatologiczna jest w stanie zaoferować standardowe rodzaje leczenia. Zaleca się je, aby uśmierzyć ból podczas ataku oraz w celu zapobiegnięcia kolejnym. Wielu chorych jest w stanie znacząco obniżyć poziom moczanu sodu we krwi, a co za tym idzie pozbyć się kryształów, które powodują podagrę. Prowadzi to do wyleczenia, jednak z uwagi na przewlekłość choroby i konieczność zmiany trybu życia, zaleca się kontynuowanie leczenia również w późniejszym okresie, stopniowo zmniejszając dawki leku.

2 komentarze

PanczoLipiec 30th, 2016 at 4:00 pm

Nie wyobrażam sobie jak skomplikowanym mechanizmem musi być ludzki organizm, skoro przy takich defektach ludzie po prostu dalej działają! Kwas moczowy we krwi? To jakby w paliwie znalazł się piasek – każda maszyna by stanęła. A człowiek ma dnę moczanową i najwyżej trochę poboli i po wszystkim.

Aśka Moja ŻonoLipiec 31st, 2016 at 6:38 pm

Będę powtarzał do znudzenia: jak człowiek będzie stosował odpowiednią dietę, to nie pojawi się dna moczanowa. Bo jest to po prostu zatrucie organizmu i to zatrucie postępujące, a jak wiadomo choroba rozwija się wtedy, gdy stwarza się jej do tego warunki. Jednym z podstawowych warunków rozwoju dny moczanowej jest jej odpuszczenie i brak leczenia za to stosowanie tych samych nawyków żywieniowych.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment