Co to jest POChP

Niewątpliwie POChP to termin bardzo słabo znany. Oznacza on przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, czyli schorzenie bardzo popularne, o którego istnieniu mało kto wie. Jest to tym bardziej niebezpieczna choroba, gdyż chorzy często nie podejmują leczenia z racji tego, że nie zdają sobie zupełnie sprawy z tego, co im właściwie dolega.

Czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc?

Obturacja generalnie oznacza zwężenie naczyń krwionośnych bądź też układu oddechowego. W przypadku oskrzeli, efektem zwężenia są poważne problemy z oddychaniem. Dochodzi do tego wskutek odkładania się śluzu i toksyn, które nie są usuwane z układu oddechowego ze względu na nieprawidłowe działanie zniszczonych rzęsek. W efekcie płuca stopniowo się zapadają, a oskrzela stają się ciasne, przez co powietrze nie może przez nie swobodnie przepływać.

Objawy choroby

Objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc często nie są zbyt szybko zauważane. Przede wszystkim pojawiają się problemy z wdechem. Niemniej jednak z czasem również wdychanie powietrza sprawia nie lada kłopot, zwłaszcza jeśli choroba jest już nieco bardziej zaawansowana. Początkowo problemy, o których mowa, pojawiają się jedynie podczas dużego wysiłku. Z czasem jednak stają się coraz częstsze.

Jeśli chodzi o inne objawy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, charakterystyczne jest również poranne odkrztuszanie. Pacjenci po przebudzeniu, kiedy wdychają nieco chłodniejsze powietrze, zaczynają się dusi i krztusić.

Warto zauważyć, ze większość objawów obturacyjnej przewlekłej choroby płuc jest niewyraźna i nieoczywista. Jednakże, nie warto lekceważyć nawet najbardziej subtelnych sygnałów choroby, gdyż im szybciej zostanie podjęte leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, tym lepiej. Zwlekanie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Jak diagnozować chorobę?

Do diagnozy lekarze wykorzystują badanie zwane spirometrią. Najogólniej rzecz ujmując jest to sprawdzanie przepustowości oskrzeli. Doświadczony lekarz po przeprowadzeniu takiego badania potrafi z dużą dozą pewności stwierdzić, czy zaistniała rzeczywiście przewlekła obturacyjna choroba płuc. Głównym kryterium staje się odwracalność bądź nieodwracalność zwężenia oskrzeli. Jeśli zwężenie jest nieodwracalne, mamy z pewnością do czynienia z obturacyjną przewlekłą chorobą płuc.

Czynniki ryzyka i konsekwencje

Za główne czynniki ryzyka pojawienia się choroby należy uznać przede wszystkim różnego rodzaju toksyny, takie jak dym tytoniowy. Niewątpliwie, zwłaszcza palacze są bardzo narażeni na chorobę. Również inne toksyny, na przykład pyły przemysłowe, mogą prowadzić do rozwinięcia się choroby.

Jeśli chodzi o konsekwencje choroby, mogą one być naprawdę fatalne. Jeśli leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc nie zostanie podjęte na czas, może dojść do niewydolności płuc, co jest śmiertelne. Nie można bagatelizować choroby, gdyż niewydolność płuc jest dzisiaj jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie.

Czytaj więcej: http://pochp.net.pl/rokowania-w-pochp/

Leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc

Jeśli chodzi o leczenie, polega ono na podawaniu środków farmakologicznych, które jednak nie są w stanie całkiem wyleczyć choroby. Chodzi jedynie o zwiększenie komfortu życia pacjenta i spowolnienie postępowania choroby. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu rzucenie palenia tytoniu.

1 komentarz

PonitkaLipiec 12th, 2017 at 1:45 pm

A teraz prosty test dla wszystkich: co się bardziej opłaca lekarzowi? Profilaktyka i przestrzeganie przed tym, żeby nikt nie chorował na POCHP czy może leczenie, które będzie trwało miesiącami, a raczej latami? Skoro wszyscy znamy odpowiedź to po co zastanawiać się dlaczego lekarze nie informują o pochp i tak dużo ludzi choruje. Kasa, misiu, kasa..

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment