Czerniak

Czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów i do tego najczęściej występującym biorąc pod uwagę naszą skórę. O skuteczności jego wyleczenia zależy przede wszystkim szybkość jego wykrycia i zastosowanie odpowiedniej kuracji leczniczej. Na szczęście, istnieją metody, dzięki którym rozpoznanie tego rodzaju raka jest możliwe a do tego odbywa się w ekspresowym tempie.

Co wiemy o czerniaku?

To przede wszystkim pacjent ma mieć świadomość zagrożenia, jakie pojawia się w wyniku występowania znamion na jego skórze. Kontroli dermatologicznej powinny podlegać przynajmniej raz w roku wszystkie znamiona barwnikowe. Właśnie dlatego organizowany jest szereg inicjatyw propagujących ich kontrolowanie czy chociażby samodzielną obserwację.

Da się zauważyć, iż dzisiaj ludzie dużo chętniej decydują się na wizytę u dermatologa, chętniej też biorą udział w bezpłatnych akcjach i badaniach przesiewowych. Pamiętajmy, że tylko lepsza świadomość zagrożenia, jakim jest czerniak i jego rozpoznanie we wczesnej fazie rozwoju może skutecznie wpływać na nasze zdrowie a nawet życie. Właśnie dlatego powinniśmy bacznie obserwować własne ciało i reagować na wszelkie zmiany.

„Zaniepokoić powinny nas zmiany skórne o nierównych brzegach, zróżnicowanym zabarwieniu oraz guzki i owrzodzenia, a także zmiany skórne które swędzą lub/i krwawią. Osoby posiadające znamiona barwnikowe powinni zwrócić uwagę na zmianę powierzchni znamienia, uwypuklenie, zgrubienie czy zmianę zabarwienia. Statystycznie około 30-40% czerniaków rozwija się na podłożu wcześniej istniejących znamion barwnikowych. Zaleca się, aby osoby ze znamionami barwinkowymi wykonywały regularnie ich samokontrolę. Ponieważ czerniak występuje również na błonach śluzowych jamy ustnej, zaleca się, aby każda plama, guzek czy twór uszypułowiony niewiadomego pochodzenia w jamie ustnej zostały profilaktycznie usunięte. To samo dotyczy narządów płciowych oraz okolicy odbytu. Skonsultować z lekarzem powinno się również wszelkie niepokojące zmiany w okolicy płytek paznokciowych” – zaznacza dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Czerniaka da się wyleczyć

Na szczęście czerniak wykrytyw początkowej fazie rozwoju może być całkowicie i skutecznie wyleczalny. Najgorsze jest jego stadium przerzutowe na węzły chłonne bowiem w takich przypadkach rokowania są raczej marne. Z badań wynika jednak, że aż u 80% chorych zdiagnozowany nowotwór ma charakter bez przerzutowy. Niestety, bardzo często ignorujemy przesłanki, jakie przedstawiają nam lekarze. Nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakim może być nadmierne opalanie w solarium czy zażywanie kąpieli słonecznych we wzmożonej ilości.

Ochronie powinny poddawać się przede wszystkim osoby o jasnej karnacji i Ci, u których występują zmiany barwnikowe, w tym pieprzyki i piegi. Co powinno nas zaniepokoić? Oprócz corocznych, profilaktycznych badań, powinniśmy prowadzić częstą samokontrolę i obserwację naszego ciała.

Zwracajmy przede wszystkim uwagę na znamiona, szczególnie te płaskie. Wizyta u lekarza będzie konieczna jeśli znamię zmieniło swój kształt, kolor strukturę bądź wielkość. Niepokojące powinno być też krwawienie ze zmienionego miejsca, ból czy swędzenie. Musimy również wiedzieć, że przyczyną powstawania czerniaka są nie tylko zmiany barwnikowe, nowotwór może pojawić się na skórze całkowicie ich pozbawionej chociaż oczywiście, ciało, które je posiada jest narażone dużo bardziej.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment