Łysienie plackowate

Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów. Dotyczy nie tylko głowy, ale i innych partii ciała. Jest to jednak choroba, którą można skutecznie wyleczyć.

Łysienie plackowate jest przewlekłą chorobą zapalną. Na skutek zapalenia występuje uszkodzenie mieszków włosowych, co skutkuje wypadaniem włosów w obrębie chorego miejsca. Łysienie plackowate jest chorobą dotykającą zwykle już osoby w młodym wieku. Pierwsze objawy to występowanie niewielkich ognisk łysienia w obrębie nie tylko włosów na głowie. Ubytki mogą występować także na brodzie czy brwiach. Możliwa jest też utrata owłosienia na innych partiach ciała, np. na nogach czy na klatce piersiowej u mężczyzn.

Pierwsze objawy łysienia plackowatego pojawiają się zazwyczaj w młodym wieku pod postacią ograniczonych ognisk wyłysienia – zwykle na głowie. Może zdarzyć się również tak, że zmiany pojawiają się również w innej okolicy – broda, brwiwyjaśnił dr n. med. Igor Michajłowski z portalu drTrycholog.pl

Zdarza się, że chorobie tej towarzyszą inne niż samo łysienie objawy. Zwykle skóra wygląda normalnie, nie dochodzi do zbliznowacenia, złuszczania ani podrażnienia. Brak objawów towarzyszących utracie włosów w przebiegu łysienia plackowatego dotyczy zdecydowanej większości pacjentów. Możliwe jest jednak swędzenie i zaczerwienienie skóry w obrębie ogniska łysienia. Chorobie mogą towarzyszyć również, w ciężkich przypadkach choroby, zmiany zachodzące w płytce paznokciowej. Są to nierówności, zgrubienia, podłużne bruzdy lub pęknięcia. Z czasem nieleczone zmiany mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia paznokcia.

Łysienie plackowate może objawiać się zarówno pojedynczym ogniskiem zapalnym, jak i licznymi obszarami łysiejącej skóry. Choroba postępuje w różnym nasileniu u różnych pacjentów. U niektórych włosy wypadają dużymi partiami i gwałtownie, u innych jest to proces powolny i systematyczny. Jednakże najczęściej obserwuje się owalne ogniska zapalne o średnicy około dziesięciu centymetrów. Po utracie włosów może dochodzić do ich systematycznego odrastania – dzieje się tak u mniej więcej połowy pacjentów dotkniętych tą chorobą. Proces ten zaczyna się zwykle około 3 do 6 miesięcy od utraty włosów. Początkowo odrastające włosy mogą być pozbawione pigmentu (białe lub jasny blond), z czasem jednak nabierają koloru – zwykle po około 6-8 tygodniach od rozpoczęcia procesu odrastania. Odrastanie włosów nie jest jednakże możliwe u osób, które utraciły je w całości (całkowita utrata włosów na głowie dotyczy 14-25% pacjentów).

Wyróżnia się kilka rodzajów tej przewlekłej choroby:

  • łysienie całkowite – gdy utrata włosów dotyczy całej głowy;
  • łysienie uogólnione – jeśli utrata owłosienia dotyczy nie tylko głowy, ale całego ciała;
  • łysienie złośliwe, charakteryzuje się brakiem tendencji do odrastania utraconych włosów;
  • natomiast o łysieniu pasmowatym mówimy wtedy, gdy obszary utraty włosów układają się w charakterystyczne pasmowe obszary w okolicy potylicznej, czołowej lub skroniowej.

Łysienie plackowate, niezależnie od rodzaju, może mieć charakter:

  • przewlekły (włosy wypadają regularnie, bez przerwy);
  • nawrotowy (włosy w którymś momencie same z siebie przestają wypadać i odrastają, a po jakimś czasie znów dochodzi do pojawienia się ognisk zapalnych).

Więcej o leczeniu przeczytasz na stronie: http://clinicadermatologica.pl/dzialy/trychologia/

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment