Niestrawność – choroba XXI wieku

Niestrawność to często spotykane współcześnie pojęcie pomimo tego, że brzmi niemalże jak z wiktoriańskiej powieści. Jednakże wcale nie dotyczy ono przeszłości, lecz przeciwnie – obecnie cierpi na nią ogromna liczba osób, bez względu na wiek czy też płeć. Warto więc wiedzieć więcej na ten temat, albowiem jest to przypadłość, z którą może spotkać się każdy z nas.

Bardzo często niestrawność czynnościowa nazywana jest także dyspepsją. Dziś jest to nader częsta przypadłość, z którą wielka liczba osób zgłasza się do lekarza pierwszego kontaktu, czy też gastrologa. Jak pokazują statystyki, na niestrawność skarży się obecnie 15-20 procent pacjentów, którzy trafiają do lekarzy specjalistów, jacy zajmują się przewodem pokarmowym, jego poprawnym funkcjonowaniem i pracą. Należy zauważyć, że szybko zgłaszamy się z niestrawnością do lekarza, ponieważ jej objawy mogą być naprawdę w wielkim stopniu dokuczliwe. Niestrawności bowiem może towarzyszyć odbijanie, ból brzucha, brak apetytu, a czasami nawet wymioty oraz nudności.

Niestrawność częściej dotyka kobiety

Jak pokazują najnowsze statystyki, niestrawność częściej spotyka kobiety, aniżeli mężczyzn i na ogół dotyczy jedynie osób dorosłych. Nim lekarz postawi diagnozę, że mamy do czynienia z niestrawnością, z całą pewnością upewni się, czy nie cierpimy na inne schorzenia, które to związane są z układem pokarmowym, albowiem główną cechą niestrawności jest brak innych schorzeń. Lekarz musi więc upewnić się, czy nasze problemy wynikają ze złego sposobu odżywiania się, czy też cięższej choroby, co sprawia, że niewątpliwie zleci nam podstawowe badania krwi. Jeśli stwierdzi się u pacjenta niestrawność, osoba ta jest zobowiązana przede wszystkim do unikania tych pokarmów, które mogą nasilać schorzenie. Warto więc unikać kawy, herbaty, czekolady, alkoholu, a także papierosów. Warto także unikać leków z grupy niesterydowych przeciwzapalnych, albowiem zawierają one kwas acetylosalicylowy, który pogłębia niestrawność. Co więcej, schorzenie to pogłębia się także wtedy, kiedy mamy do czynienia ze stresem. Warto więc znaleźć na stan ten adekwatne rozwiązanie – idealne są spacery, czy też pogadanki ze znajomymi i przyjaciółmi. Przede wszystkim należy bowiem rozwiązać istniejący problem. Jednakże na ogół lekarz zleca poszczególnym pacjentom odpowiednio dobrane leki, a cała terapia trwa około miesiąca.

Kiedy leki na niestrawność nie pomagają

Na początku leczenia przepisane zostaną lekkie oraz łagodne leki i dopiero, kiedy one nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, można zlecić dodatkowe badania, z pomocą których wykryć można poważniejsze schorzenia, jak na przykład refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, czy też chorobę wrzodową. Naturalnie może się także pojawić schorzenie, jakim jest choroba trzustki, tarczycy, zespół złego wchłaniania, a także zaburzenia motoryki układu pokarmowego. Bardzo wielka liczba osób cierpi na zespół jelita nadwrażliwego, obecność pasożytów, a nawet boryka się z problemem, jakim jest rak żołądka. Jednakże, jeśli mamy do czynienia jedynie z niestrawnością, można ją całkowicie wyleczyć, a z zastosowaniem odpowiednich leków objawy całkiem ustępują.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment