Przerośnięte migdałki podniebienne to zawsze problem

Powiększone migdałki u dzieci to bardzo częsta przypadłość. Warto jest poznać jej przyczyny, objawy i sposoby leczenia, by móc w porę je zdiagnozować oraz wdrożyć taki sposób działania, który pozwoli na zlikwidowanie wszelkich niedogodności i polepszenie stanu zdrowia dziecka.

Przyczyny powiększonych migdałków u dzieci

Podstawową przyczyną powiększenia migdałków podniebiennych u dzieci są nawracające stany zapalne w postaci zapalenia zatok i anginy. Niekiedy także powiększenie migdałków jest efektem działania różnego rodzaju alergenów, takich jak alergeny wziewne i alergeny pokarmowe. Zwykle powiększeniu ulegają oba migdałki podniebienne, chociaż czasami zdarza się, że atakowany jest tylko jeden z nich. Co to może oznaczać? Okazuje się, że gdy powiększony jest tylko jeden migdałek podniebienny, może to świadczyć o znacznie bardziej groźnym schorzeniu, takim jak: gruźlica, kiła, chłoniak lub nowotwór migdałków. Wówczas kluczowa jest szybka interwencja ze strony lekarza.

Jakie są objawy przerośniętych migdałków?

Zapalenie migdałków u dzieci związane z ich nadmiernym rozrostem najczęściej wywołuje takie objawy, jak trudności w połykaniu pokarmów, ale także może skutkować utrudnieniami w oddychaniu, niewyraźną mową i zmianą barwy głosu.

Diagnozowanie przerośniętych migdałków

Diagnozowanie przerośniętych migdałków u dzieci polega na wykonaniu specjalistycznego badania w postaci rynoskopii przedniej, czyli tzw. wziernikowania nosa, a także rynoskopii tylnej z wykorzystaniem specjalnego lusterka, które pozwoli określić czy migdałki są powiększone. Takie badania pozwalają na wykluczenie innych nieprawidłowości, takich jak np.: obecność ciała obcego, polipy nosa lub wrodzone wady nosa.

Leczenie zapalenia migdałków

Leczenie zapalenia migdałków obejmuje stosowanie środków leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków i probiotyków (jeśli mamy do czynienia z zakażeniem bakteryjnym) oraz stosowanie łagodniejszych środków, likwidujących dolegliwości bólowe i dyskomfort w gardle, w przypadku zakażenia wirusowego.

Gdy tego typu leczenie nie pomaga, stosuje się natomiast zabieg wycięcia migdałków. Taki zabieg jest przeprowadzany w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Zwykle już po 1 dniu od zabiegu możliwe jest wypisanie dziecka do domu, gdzie będzie odbywało ono rekonwalescencję. Wycięcie migdałków to jednak ostateczność. Nie w każdym przypadku jest ono konieczne.

Domowe sposoby na migdałki

Oprócz standardowego leczenia, w likwidowaniu dolegliwości związanych z migdałkami podniebiennymi mogą pomóc także niektóre domowe sposoby. Te dolegliwości są w stanie złagodzić m.in. gorące mleko z pieprzem i kurkumą, wywar z kory akacji, stosowany do płukania gardła, a także lizanie przekrojonej połówki cytryny, posypanej pieprzem i solą. Warto jest jednak pamiętać o tym, że domowe sposoby na migdałki podniebienne stanowią jedynie uzupełnienie leczenia. Nie należy ich traktować jako głównej metody radzenia sobie z powiększonymi migdałkami podniebiennymi. Takie myślenie może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia dziecka w przyszłości.

2 komentarze

WeszkaMaj 4th, 2017 at 7:47 pm

Domowe sposoby na migdałki są niewiele warte, bo nie ma się co nakręcać, że pomogą. Zwłaszcza u małych dzieci jest to realny problem, bo w większości przypadków przepisywane są antybiotyki, a według mnie jest to samonakręcająca się spirala. Bo po antybiotykach, które niszczą całą florę bakteryjną, dużo łatwiej jest ponownie zachorować.

BalonMaj 5th, 2017 at 2:37 pm

Bo domowych sposobów na migdałki nie powinno się stosować jak już zaczynają się choroby. One działają zapobiegawczo: płukanie gardła szałwią, jedzenie czosnku i wiele innych – dzięki temu choroby migdałków pojawią się rzadziej, ale anginy czosnkiem oczywiście wyleczyć się nie da.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment