Co to są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to choroba wywołana przez wirusy brodawczaka ludzkiego. Wirus HPV odpowiedzialny za zakażenie brodawczakiem jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Mogą występować w różnych częściach ciała, jednak najczęstszym obszarem występowania kłykcin kończystych są męskie i żeńskie genitalia.


Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste występują w postaci przerostów nabłonka okolicy narządów płciowych, krocza i odbytu. Chociaż rozpoznane zostało około 120 rodzajów wirusa HPV, za wystąpienie kłykcin kończystych odpowiadają dwie odmiany – HPV 6 i HPV 11. W ostatnich latach notuje się stały wzrost zakażeń wirusem HPV. Obniża się też średnia wieku chorych. Kobiety średnio chorują w wieku 19 lat, natomiast mężczyźni w wieku 22 lat. Duży wpływ na to zjawisko wywiera coraz wcześniejsza inicjacja seksualna oraz częste zmiany partnerów seksualnych. Do zakażenia wirusem może dojść również w trakcie porodu. Ponadto może stanowić przyczynę poronienia we wczesnych stadiach ciąży, przedwczesnego porodu oraz wystąpienia powikłań. Zarówno podczas porodu naturalnego, jak i cesarskiego dziecko jest narażone na zakażenie wirusem. Dodatkowo u kobiet w ciąży obserwuje się zaostrzenie przebiegu choroby i namnażanie się kłykcin kończystych.

Kłykciny Kończyste w okolicy odbytu

Zmiany występujące w okolicy odbytu są zwykle następstwem pojawiających się wcześniej zmian wynikających z zakażenia sromu. Mogą być też następstwem stosunków analnych, nieprzestrzegania higieny osobistej, wspólnej kąpieli z osobą zakażoną a w przypadku dzieci, nawet molestowania. Już jeden kontakt seksualny z zakażoną osobą powoduje przeniesienie się wirusa do naszego organizmu. Najczęstszym rodzajem kłykcin występującym u dzieci są właśnie kłykciny odbytu. Na wystąpienie wykwitów brodawczaka ludzkiego w okolicy odbytu narażeni są również mężczyźni, szczególnie bierni homoseksualiści, którzy odbywają stosunki analne. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu kłykcin odbytu jest duża wilgotność i ciepło w tej okolicy ciała. Dlatego też kłykciny w tamtym miejscu przyjmują największe rozmiary. Brodawki pojawiają się zarówno na zewnątrz odbytu, jak i w kanale odbytu.

Objawy zakażenia wirusem

Transformacje chorobowe mogą wystąpić do 8 miesięcy po kontakcie seksualnym z osobą zakażoną wirusem HPV. Wystąpienie pierwszych objawów następuje najczęściej po upływie około 3 miesięcy. Wykwity, będące rezultatem zakażenia wirusem HPV pojawiają się głównie w okolicy narządów moczowo-płciowych, powodując wystąpienie objawów w postaci brodawek. Najczęściej występują one w kolorze jasnoróżowym, choć czasem również w brunatnym. Należy pamiętać, że ryzyko transformacji nowotworowej niektórych typów kłykcin, szczególnie w przypadku ogromnej formy kłykciny- guza Buschke- Loewensteina jest duże, więc warto jak najszybciej podjąć leczenie.

Jak wyleczyć kłykciny kończyste?

Leczenie kłykcin kończystych jest trudne. Choroba ma charakter nawrotowy, a każdorazowe pojawienie się zmian zajmuje coraz większą powierzchnię ciała i wpływa niekorzystnie na efekt leczenia. Nieleczone od początku kłykciny mogą prowadzić do licznych powikłań, nawet w postaci transformacji nowotworowych.

– Ale możemy też leczyć kłykciny kończyste w inny sposób, na przykład kriochirurgią,  laseroterapią, a także poprzez chirurgię. Skuteczna bywa zwłaszcza laseroterapia, ponieważ leczenie laserem CO2 ogranicza ryzyko nawrotów – mówi dr n.med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy cierpisz na wirusa HPV, bądź podejrzewasz, że mogłeś się zarazić którąś z odmian wirusa wykonaj test HPV, by potwierdzić obecność wirusa w organizmie.

2 komentarze

DąbKwiecień 28th, 2017 at 9:04 pm

Coraz więcej ludzi jest zakażonych wirusem HPV, ale właśnie o to chodzi – ludzi, a nie tylko kobiet, o których ciągle się mówi. Mężczyźni też są bardzo dużą grupą osób, które przez wirusa HPV muszą z wielu rzeczy rezygnować.

rodakKwiecień 29th, 2017 at 10:25 am

I jedni i drudzy mają wirusa HPV. Przecież kobiety zarażają się przede wszystkim od mężczyzn, a mężczyźni od kobiet. W badaniach wychodzi, że mężczyźni częściej mają wirusa HPV, ale jednak to kobiety są bardziej zagrożone nowotworem.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment