Trycholog – na straży zdrowych i mocnych włosów

Mocne i zdrowe włosy to bardzo ważny element wpływający korzystnie na wizerunek; zwłaszcza dla kobiet – jest to jeden z atrybutów kobiecości. Niestety, coraz częściej zarówno kobiety, jak i mężczyźni borykają się z problemem przerzedzenia włosów lub całkowitego wyłysienia. Często dopatrujemy się przyczyn nadmiernego wypadania włosów w złej diecie lub zwyczajnym przemęczeniu i działaniu stresu, jednak tak naprawdę przyczyn może być wiele. Niektóre z nich są bardzo złożone i wymagają wnikliwej diagnostyki. Każda osoba, która zauważy trwające od kilku miesięcy wypadanie ponad 100 włosów dziennie, nie powinna samodzielnie starać się rozwiązać tego problemu. Specjalistą od diagnozowania i leczenia łysienia jest trycholog, i to właśnie do niego należy się udać.

Trycholog to dermatolog wyspecjalizowany w leczeniu chorób włosów i owłosionej skóry głowy. Tak wąska specjalizacja jest równoznaczna z doskonałą znajomością przyczyn łysienia i łatwością ich diagnozowania. Dzięki wykorzystaniu badania trychoskopowego i trychogramu, czyli oglądania skóry głowy w powiększeniu oraz oglądania włosów pod mikroskopem, trycholog doskonale poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Jednym z najbardziej złożonych problemów z włosami, a jednocześnie najczęściej występującym, jest łysienie androgenowe. U jego podłoża leży zwiększone stężenie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, a zwłaszcza dihydrotestosteronu DHT. Problem ten dotyka obu płci i najczęściej uwarunkowany jest genetycznie. Predyspozycja do łysienia androgenowego wynika z nadmiernej konwersji testosteronu do DHT oraz z nadwrażliwości włosów na jego działanie. Dodatkowo u kobiet do łysienia androgenowego przyczyniają się złożone problemy hormonalne, przebiegające najczęściej ze spadkiem stężenia estrogenów: menopauza, guzy jajników, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga.

Zobacz: Trycholog w Clinica Dermatologica Gdańsk

W oparciu o jakie objawy trycholog diagnozuje łysienie androgenowe? Najważniejsze przesłanki to:

  • występowanie łysienia w rodzinie
  • początek łysienia w wieku 20 – 30 lat
  • u mężczyzn charakterystyczna lokalizacja problemu: czubek głowy oraz okolica skroniowo – czołowa
  • u kobiet przerzedzenie włosów na szczycie głowy, z towarzyszącym trądzikiem oraz nadmiernym owłosieniem ciała
  • w badaniu trychoskopowym stwierdzany jest spadek grubości włosów, zanik mieszków włosowych, bardzo mało włosów w fazie wzrostu

Niekiedy wymagana jest dodatkowa konsultacja z ginekologiem czy endokrynologiem. Ostatecznie rozpoznanie łysienia androgenowego prowadzi do zastosowania specjalistycznego leczenia. Trycholog zaleca stosowanie leków o działaniu antyandrogennym, czyli ograniczających konwersję testosteronu do DHT oraz zmniejszających wrażliwość komórek na jego działanie. Stosowane są leki zarówno doustne, jak i miejscowe. Te aplikowane na skórę dodatkowo pobudzają krążenie krwi, stymulując mieszki włosowe do produkcji nowych włosów i hamując ich wypadanie.

Czytaj także: Wpływ hormonów na łysienie androgenowe – w portalu naszezdrowie.org.pl

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment