Wpływ cholesterolu na organizm

Słysząc słowo cholesterol, wiele osób drży ze strachu, jednak całkowicie niesłusznie. Jest on składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, jednak nadmiar tego związku może prowadzić do wielu ciężkich chorób, jak np. zawał serca lub choroba wieńcowa.

Co to jest cholesterol?

Obecnie coraz częściej można zobaczyć reklamy, które mówią na temat niszczycielskiej siły cholesterolu, który może prowadzić do spustoszenia w ludzkim organizmie. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i doczytać nieco więcej w tym temacie, zamiast ślepo wierzyć temu, co mówią reklamy.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że ludzki organizm sam produkuje ten związek chemiczny. Aż 60-80% cholesterolu wytwarzamy sami, natomiast jedynie 20-30% przyswajamy z różnego rodzaju pokarmów.

Jest on bardzo ważnym składnikiem wielu błon śluzowych i komórkowych, to właśnie z niego powstają kwasy żółciowe, hormony nadnercza oraz płciowe. Zbyt mocno ograniczając jego spożycie, narażamy organizm na zachwianie gospodarki hormonalnej, co może być opłakane w skutkach.

Cholesterol chroni również krwinki przed działaniem szkodliwych substancji toksycznych. Występuje on zarówno w mózgu, nadnerczach, jak i wątrobie – to właśnie tutaj jest produkowany i tutaj następuje jego rozkład. Należy pamiętać, że człowiek nie powinien przyjmować więcej niż 300 mg/dziennie tego składnika, natomiast jego nadmiar może prowadzić do licznych, bardzo ciężkich chorób układu krwionośnego.

Rodzaje cholesterolu

W organizmie człowieka występuje zarówno dobry, jak i zły cholesterol. Ten ostatni to tzw. beta-lipoproteina (LDL), który transportuje cholesterol z wątroby do komórek ustrojowych ludzkiego organizmu, m.in. do komórek tętniczych, gdzie może tworzyć blaszkę miażdżycową. Dobry cholesterol, czyli w skrócie HDL (alfa-lipoproteina), zbiera nadmiar złego cholesterolu i transportuje go z powrotem do wątroby, a więc działa odwrotnie, niż cholesterol LDL. Zapewnia on organizmowi działanie ochronne, przeciwmiażdżycowe.

Jak obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu w organizmie?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Trzeba wystrzegać się tych pokarmów, które posiadają w swoim składzie wysoki poziom tej substancji. Najwięcej złego cholesterolu znajdziemy w różnego rodzaju tłuszczach zwierzęcych, a więc w smalcu, słoninie, boczku czy tłustym mięsie, ale również w jajach, serach, śmietanie czy mleku.

Najlepiej jest spożywać tłuszcze roślinne, które bogate są w kwasy jednonienasycone, obniżające stężenie frakcji LDL. Dodatkowo przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu powinno się spożywać ryby morskie, które bogate są w kwasy wielonasycone, działające przeciwmiażdżycowo i ochronnie.

Spożycie błonnika również pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie cholesterolu w organizmie. Znaczna ilość błonnika znajduje się w owocach i warzywach strączkowych, które powinny stanowić podstawę codziennej diety. Ważne jest również odpowiednia ilość posiłków na dobę oraz ich rozłożenie w czasie.

2 komentarze

ArkaMaj 16th, 2017 at 9:18 pm

Jak dla mnie to nie ma czegoś takiego jak dobry cholesterol. Przecież zawsze nam wtłaczali do głowy, że cholesterol to zło, więc tak już zawsze zostanie, niezależnie od tego jakie będą wyniki kolejnych badań naukowych. To tak jakby ktoś teraz próbował przekonać, że łupież jest fajny – no nie da się.

sklepikarzMaj 17th, 2017 at 1:40 pm

To że sobie wymyślisz nową naukę, wcale nie znaczy, że ona istnieje. Tak jak antyszczepionkowcy, którzy powinni jak dla mnie odpowiadać karnie za szerzenie głupot publicznie. Wysoki cholesterol też trzeba likwidować, bo jest groźny dla zdrowia i życia ludzi. Dlatego takie opinie są niedopuszczalne publicznie.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment