Wypadanie włosów a depresja

Wypadanie włosów a depresja

Łysienie jest coraz częstszym problemem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pomimo postępu w medycynie i odkrywaniu coraz to nowych przyczyn i sposobów leczenia wypadania włosów – łysienie staje się coraz powszechniejsze. Jedną z najważniejszych kwestii skutecznego leczenia łysienia jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny choroby.

W obecnych realiach niemalże cały czas towarzyszy nam mniejszy lub większy stres. Odnotowuje się coraz więcej zachorowań na depresję, a specjaliści odkrywają, że stres jest przyczyną znacznie większej liczby chorób niż przypuszczano kilkadziesiąt lat temu.

Dlatego też wielu specjalistów podkreśla rolę stresu i depresji zarówno przy łysieniu. Depresja i stres związane są z wypadaniem włosów na dwa sposoby. Stanowią zarówno ich przyczynę, jak i skutek.

Depresja i stres, jako przyczyna łysienia.

Pomimo rozwoju medycyny i nowych technologii nadal nie jest znana konkretna przyczyna łysienia. Lekarze podkreślają, że wypadanie włosów związane jest z wieloma czynnikami, między innymi chorobami skóry, chorobami ogólnymi, genetyką, czynnikami zewnętrznymi (jak stosowanie nieodpowiednich i zbyt silnych kosmetyków do pielęgnacji lub koloryzacji włosów).

Masz problemy z wypadającymymi włosami? Sprawdź: Skuteczne sposoby na walkę z wypadającymi włosami!

Jako jedną z przyczyn podawany jest stres i długotrwała depresja. Nie wpływają one bezpośrednio na wypadanie włosów, ale powodują inne schorzenia zaliczane przez specjalistów do przyczyn łysienia. Stres wpływa na choroby tarczycy, grzybice, łojotokowe zapalenia skóry, zmiany hormonalne, choroby nowotworowe czy infekcje bakteryjne. Stres odgrywa także główną rolę w zespole obsesyjno-kompulsywnym zwanym trichotilomanią. Jest to choroba polegająca na gwałtownym wyrywaniu sobie włosów i zwykle ma miejsce w sytuacji długotrwałego, silnego stresu, czy stanach depresyjnych.

Depresja jako skutek łysienia

Wypadanie włosów jest niezwykle stresujące dla pacjentów. Łysienie staje się kompleksem, pozbawia pewności siebie i poczucia własnej wartości. Długotrwałe zmaganie się z tą chorobą lub jej gwałtowny przebieg u wielu pacjentów prowadzi do depresji, która czasami staje się większym problemem niż samo wypadanie włosów. Jednocześnie pacjent będący w stanie stałego stresu pogłębia jeszcze bardziej proces wypadania włosów, co niestety nie podprawia samopoczucia i utrzymuje stan depresyjny. Takie sytuacje stwarzają błędne koło i wymagają pomocy specjalistów.

Dlatego też w przypadku zauważenia pogłębiających się stanów lękowych i depresyjnych należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Leczenie łysienia powinno od tej pory przebiegać równomiernie z leczeniem stanów depresyjnych. W przypadku stosowania leków na depresję bardzo często niezbędne są konsultacje lekarzy leczących pacjenta na te dwa schorzenia. Wszystko po to, aby przyjmowane lekarstwa pomagały, a nie pogłębiały obie choroby.

 

 

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment