Choroby a wzdęcia

Nie zawsze wzdęcia są skutkiem nieodpowiedniej diety. Często spowodowane są innymi chorobami, których jednym z objawów są właśnie te krępujące dolegliwości.

Niestrawność fermentacyjna czy choroby trzustki i wątroby to tylko niektóre z tych, jakie powodują nadmierne wzdęcia. Również choroby pęcherzyka żółciowego, nieregularne ruchy jelit czy chociażby zaparcia powodują te niekorzystne, często bolesne symptomy.

Wzdęcia nie zawsze są spowodowane chorobami układu pokarmowego jak w przypadku na przykład zespołu jelita drażliwego czy samej niedrożności jelit. Niejednokrotnie wywołane są przez choroby ośrodkowego układu nerwowego jak zapalenie otrzewnej. Zaburzenia krążenia lub zastój krwi w krążeniu dużym może także upośledzić wchłanianie gazów.

Wzdęcia brzucha wywołuje też często reakcja alergiczna organizmu na niektóre produkty spożywcze. Pierwsze objawy zauważyć można w tym przypadku już w kilka minut po posiłku.

Celiakia to kolejna przyczyna wzdęć – nietolerancja na gluten znajdujący się w pszenicy, życie bądź jęczmieniu może wywoływać te dolegliwości. Częstą przyczyną wzdęć jest także nietolerancja na laktozę, czyli naturalnie występujący w mleku cukier.

 

1 komentarz

KonradListopad 16th, 2013 at 10:49 pm

Czy to prawda, że jak ktoś ma bardzo duże wzdęcia i do tego kaszel (no może nie taki stały, ale jednak – podchodzący czasami pod napady astmy) to mogą to być objawy glisty ludzkiej w naszym ciele? Aż mi się wierzyć nie chce, ale … to może być prawda z tego co czytam.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment