Leczenie wzdęć

Zazwyczaj wzdęcia to niegroźne dolegliwości związane z upośledzeniem układu trawiennego i nie wymagają specjalistycznego leczenia farmakologicznego.

Najczęściej choremu zaleca się zmianę diety na lekkostrawną i eliminującą składniki, które wzdęcia najczęściej powodują – warto tutaj dodać, iż najczęściej zmiana trybu życia i jedzenia korzystnie wyzwala od tychże dolegliwości.

Skuteczne leczenie wzdęćDo lekarza z pewnością trzeba się udać jeśli wzdęciom towarzyszą inne objawy takie jak wymioty, biegunka, silne bóle brzucha czy gorączka – te mogą być przyczyną zarówno żołądkowej grypy jak i groźnych chorób wątroby czy trzustki.

Same wzdęcia można łatwo leczyć dostępnymi środkami aptecznymi. Głównie są to tabletki na bazie ziół (rumianek, szałwia, tymianek, kminek, kolendra, siemię lniane, imbir), które skutecznie pomagają leczyć wzdęcia lub chociażby zaleczać doraźnie ich krępujące objawy.

Leki, które przepisywane są przez lekarza są zazwyczaj nieco silniejsze w działaniu i zawierają simetykon – to składnik, który doprowadza do pękania pęcherzyków powietrza w jelitach i eliminuje zbyt dużą ilość gazów.

Często wzdęcia są skutkiem terapii antybiotykami – wtedy dochodzi do uszkodzenia flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Pacjent powinien przyjmować wtedy leki, które szybko ją odbudują (probiotyki), zalecane jest też spożywanie nabiału, głównie jogurtów, które zawierają żywe kultury bakterii.

Uciążliwe dolegliwości związane ze wzdęciami można skutecznie eliminować przyjmując również leki rozkurczowe (spazmolityki). Te chociaż nie usuwają samych wzdęć to pomagają w walce z silnymi bólami często im towarzyszącymi.

Wzdęcia, które pojawiają się na skutek innych, cięższych chorób będą eliminowane wraz z leczeniem choroby towarzyszącej. Często terapia trwa jednak długi okres dlatego warto w tym czasie korzystać z metod łagodzących najcięższe objawy wzdęć.

1 komentarz

KingaListopad 17th, 2013 at 3:22 pm

Wzdęcia leczenie ich należy zapoczątkować przede wszystkim od solidnej informacji dla samego siebie, na temat tego co jemy, jak jemy i skąd pochodzi nasze pożywienie, które codziennie wciagamy 🙂 Leczenie wzdęć nie jest łatwą sprawą, jeśli nie poznamy tego na co nasz układ odpornościowy jest bardziej wyczulony. Dlatego też, jeśli ktoś chce porządnie zająć się leczeniem wzdęć – kartka i długopis do ręki i codziennie, zawsze wieczorem przez najbliższy tydzień spisujcie co jedliście. W kolejnym tygodniu kombinujcie, odstawiajcie i sprawdzajcie czy wzdęcia się nadal pojawiają. Powodzenia w „leczeniu” wzdęć 😉

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment