Nietolerancja laktozy

Jedną z głównych przyczyn wzdęć, a jednak trudną do wykrycia jest nietolerancja na laktozę osoby cierpiącej na tą dolegliwość.

Laktoza znajduje się w produktach żywnościowych, najwięcej jej znaleźć można w przetworach mlecznych i samym mleku. Osoba, która nie toleruje laktozy powinna ograniczyć bądź całkiem wyeliminować ze swojej diety produkty, które ją zawierają.

Co to jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to zaburzenie trawienia, można o nim mówić, kiedy układ pokarmowy (w szczególności jelita) nie wytwarza właściwej ilości laktazy, która jest konieczna, by laktozę trawić. Osoba, której układ pokarmowy nie toleruje laktozy wytwarzać będzie nadmierną ilość gazów, które prowadzą nie tylko do wzdęć, ale również bolesnych kolek, skurczy a nawet biegunki.

nietolerancja laktozyNietolerancja laktozy występować może zarówno u dzieci (1,5% noworodków w Polsce cierpi na tą przypadłość) jak i dorosłych (wylicza się, iż występuje u mniej więcej 20-25% populacji w tej grupie w Polsce). Nietolerancja laktory często powoduje wzdęcia u niemowląt.

Aby zdiagnozować nietolerancję należy przyjrzeć się na na początku na reakcję organizmu na produkty, które zawierają ten składnik. Pierwsze objawy zauważyć można już po 30 minutach od jego spożycia – oprócz nudności, ewentualnych wymiotów i biegunki pojawią się już wtedy między innymi wzdęcia.

Lekarze w pierwszej kolejności zalecają wykonanie testu na nietolerancję w warunkach domowych. Jeśli po wypiciu mleka wystąpią objawy wskazujące na nietolerancje laktozy należy powtórzyć jego wypicie dnia kolejnego z tą jednak różnicą, że drugiego dnia mleko powinno być wolne od laktozy. Jeśli objawy się nie pojawią prawie pewne jest, że pacjent cierpi na nietolerancje laktozy. W innym przypadku może być to po prostu uczulenie na produkty mleczne.

Można również wykonać badania laboratoryjne: badanie poziomu glukozy we krwi, moczu czy pH kału powinno skutecznie dać diagnozę choroby. Przed badaniem pacjent musi być na czczo i wypić płyn zawierający laktozę.

2 komentarze

KarolinaMarzec 25th, 2013 at 4:32 pm

No niestety, nietolerancja na mleko i podobne wyroby zawierające laktozę to zmora, ale odległych czasów kiedy to pojęcie takiej definicji „nietolerancja laktozy” nie miało w ogóle racji bytu. Sama niestety chorowała na to schorzenie, a moi biedni rodzice stawali na rzęsach żeby zaradzić swojemu dziecku, które codziennie mocno płakało i nie wiadomo od czego… i to po każdym karmieniu! Tragedia 🙂 No, ale na szczęście już mam nadzieję dzieci nie płaczą z powodu podawania i jedzenia mleka.

DanyGrudzień 11th, 2013 at 12:28 am

Nasze dziecko ma teraz nietolerancje laktozy po przebytej ostrej niewydolności układu pokarmowego połączonej z rotawirusem – pytanie do Was, czy taki stan rzeczy się utrzyma na dłużej? Czy raczej jest to do wyleczenia? DObrze by było, bo mały teraz jest odstawiony od piersi mamy… i czekamy sobie na to aż spowrotem zacznie trawić mleczko i laktozę.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment