Przyczyny wzdęć

Najczęstsze przyczyny wzdęć? Istnieją trzy główne czynniki pojawienia się gazów w przewodzie pokarmowym: najczęściej trafiają tam wskutek połykania powietrza razem ze spożywanym pokarmem. Często również pochodzą z nadprodukcji jelitowej bądź podczas dyfuzji z krwi.

Główną przyczyną powstawania wzdęć jest także zbyt wolne bądź zbyt szybkie trawienie pokarmu. Jeśli jest zbyt wolne ulega fermentacji, a w jego procesie uwalniają się dodatkowe gazy.

Wzdęcia powoduje również zła dieta, szczególnie spożywanie produktów, ciężkostrawnych jak fasola, kalafior, kapusta. Te szczególnie zalegają w jelitach ulegając fermentacji. Na nasz przewód pokarmowy źle wpływa Poznaj przyczyny wzdęćrównież żucie gumy czy picie w trakcie spożywania posiłków. Najczęściej wzdęcia powodują napoje gazowane, ale również te z kofeiną. Cierpiący na tę dolegliwość może być również uczulony na laktozę, która obecna jest w dużych ilościach w nabiale. Kolejną przyczyną z tym związana może być brak odpowiedniej ilości laktazy w jelitach, której zadaniem jest trawienie produktów mlecznych.

Gazy mogą pojawić się również wskutek upośledzenia niezbędnych składników trawiennych – gdy brakuje enzymów trawiennych cały proces zostaje spowolniony.

Przyczyną powstawania wzdęć może być również zwiększone wydzielanie śliny, nie należy więc w trakcie spożywania posiłku prowadzić rozmów.

Wpływ na wzdęcia mogą mieć też wcześniej przebyte operacje w obrębie układu pokarmowego czy strefy jamy brzusznej.

Przebyte choroby również wpływają na występowanie wzdęćchoroby wątroby, trzustki, jelit, rozlane zapalenie otrzewnej czy dróg żółciowych odpowiadają za upośledzenie systemu trawiennego.

Wzdęcia występują również w czasie wzmożonego przemęczenia i stresu – choroby ośrodkowego układu nerwowego mogą być ich bezpośrednią przyczyną.

4 komentarze

AlinaListopad 14th, 2013 at 9:37 pm

Mam stwierdzoną przepuklinę wślizgową,czy to też może być problem moich wzdęć?Bardzo mi to przeszkadza.Co mogę z tym zrobić?

sykontWrzesień 11th, 2014 at 8:16 pm

Ania, trzeba wtedy walic grzmott . Mam sposob , podziele sie nim z Toba, siedzac np na krzesle lub bedac w towarzystwiee musisz rozchylic posladki dla unikniecia grzmotu obarcczonego decybelami pozdro ania , napisz jak poszlo , pierwsze grzmoty za płoty heheh2

kobaltSierpień 18th, 2016 at 7:09 am

ja spie w oborze ze swinmi, domownicy juz nie narzekaja

Alina AniaWrzesień 24th, 2016 at 8:09 pm

a co jak przywale z kleksem jak rozchyle ….??

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment