Psychiczny dyskomfort

Wzdęcia to dolegliwość, która należy nadal do tych najbardziej wstydliwych i krępujących. Społeczeństwo niezbyt często chce rozmawiać na temat fizjologii układu pokarmowego, w dodatku kiedy nie działa on prawidłowo.

Wzdęcia szczególnie wywołują objawy, jakie mogą drażnić chorego. Wzdęty brzuch a tym samym kilka centymetrów więcej w obwodzie martwi przede wszystkim panie, u których zauważa się wtedy niższe poczucie własnej atrakcyjności. Odbijanie, uczucie przelewania w brzuchu, burczenie i często oddawane gazy nie należą do najprzyjemniejszych, tym bardziej, kiedy jesteśmy w towarzystwie. Często wzdęcia wprawiają w zakłopotanie, sprawiają, iż cierpiący na tę dolegliwość staje się wycofany i niechętnie spędza czas w gronie znajomych, ponieważ uważa, że skupia na sobie zbyt silne zainteresowanie otoczenia.

Psychika a wzdęciaWiększość ludzi zmagających się z tym problemem stara sobie jakoś radzić. Najczęściej nie spożywają posiłków wśród ludzi, odgłosy dochodzące z brzucha starają się zagłuszyć sztucznych kaszlem czy donośniejszą rozmową. Zawsze starają się stosować właściwą dietę a ewentualne wzdęcia szybko gaszą lekami, najczęściej ziołowymi (kupionymi w aptece bez recepty).

Wzdęcia powodują uczucie ścisku i ból brzucha przez co chory nie może skutecznie skoncentrować się na wykonywaniu codziennych obowiązków, objawy tej dolegliwości niezwykle go rozpraszają.

Otwarcie do problemu wzdęć przyznaje się tylko 25% społeczeństwa w Polsce, chociaż wylicza się, iż ma go dużo większa część. Ludzie krępują się tego tematu, niejednokrotnie nie przyznają się nawet lekarzom. Zazwyczaj o problemie mówią najbliższym – mamie, bratu bądź przyjaciółce.

1 komentarz

Marta1Listopad 7th, 2013 at 9:25 pm

JUz pisalam moj post jako Marta teraz zmienilam na Marta1, poniewaz zauwazylam, ze jest juz jedna Marta. Ja mam jeszcze problem psychologiczny. Pochwala dla tych, ktorzy zrobili ta strone poniewaz fajnie jest sie wyzalic przed ludzmi. Nie powiem Wam calego mojego problemu bo to jest bardzo dddddluga histria ale juz samo to, ze mozna napisac, ze ma sie problem juz jako tako uspakaja. Nie wiem czy to ktos przeczyta, ale przyrzekam w tej chwili, ze nie popelnie ani jednego bledu w mojej diecie. Bledy prowadza do fatalnych wzdec i bolow brzucha. jak juz nie bedzie mnie bolal brzuch to wtedy moze tez stane na nogi psychologicznie.
Jesli ktos chce mnie wesprzec psychicznie to podaje email magira1@tlen.pl. Teraz ide spac i mam nadzieje, ze do swiat sie jakos z tego wygrzebie.

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment