Wzdęcia u noworodka

Wzdęcia u noworodka najczęściej występują wtedy, gdy jest ono karmione piersią. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim nieprawidłowa dieta mamy bądź zły sposób karmienia. Trzeba pamiętać o tym, iż niektóre składniki pokarmów przenikają do mleka w piersiach (ciężkostrawne węglowodany, cukry, napoje gazowane, produkty wzdymające:kapusta, brukselki, kalafior itp). Natomiast jeśli mama w zły sposób przystawia dziecko do piersi łyka ono większą ilość powietrza przez co tworzy się nadmiar gazów jelitowych i występują częste wzdęcia a nawet bolesne kolki. Wzdęcia pojawiają się również często kiedy niemowlę jest karmione, gdy jest bardzo głodne. Łapczywe pobieranie pokarmu nie jest korzystne dla jego układu pokarmowego, dlatego każda mama karmiąca piersią i nie tylko powinna ustalić regularne pory posiłków. Jeśli dziecko krztusi się podczas posiłków i wypluwa sutek należy upuścić wcześniej nieco pokarmu, dławienie może być spowodowane zbyt dużym strumieniem mleka.

Wzdęcia u noworodka mogą wystąpić również z powodu nie w pełni jeszcze wykształconego systemu trawiennego. Wtedy zanikają najczęściej samoistnie. Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia wchłaniania jelitowego bądź uchyłkowatość jelit.

Ból brzuszka i wzdęcia u niemowlaka lub noworodkaUczulenie na pokarm u niemowląt

Często niemowlęta są uczulone na pewien rodzaj pokarmów, mogą nie tolerować na przykład laktozy, która będzie wywoływać nieprzyjemne wzdęcia. W tej sytuacja karmiąca mama powinna ograniczyć spożywanie produktów mlecznych, w których ten składnik występuje w znacznej ilości (mleko, sery, jogurty).

Czasem na tą dolegliwość u najmłodszych ma też wpływ zwyczajnie przemęczenie lub stres dziecka.

Nie tylko niemowlęta karmione piersią mogą cierpieć na dokuczliwe wzdęcia – jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym istnieje możliwość, iż będzie na nie uczulone co w efekcie także wywoła niekorzystne wzdęcia.

Objawy wzdęć u noworodków

Wzdęcia u najmłodszych najczęściej objawiają się twardym, wypukłym brzuszkiem. Dziecko często płacze zaraz po posiłku bądź w ogóle niechętnie je. Jest drażliwe, podkurcza nóżki i pręży ciałko. Objawem wzdęć będzie też częste ulewanie zaraz po karmieniu bądź odbijanie, dziecko oddaje też częste gazy o nieprzyjemnym zapachu.

Na wzdęcia pomaga masowanie brzuszka okrężnymi ruchami, zaleca się również położyć na niego ciepły okład (szczególnie polecane są nagrzane woreczki z pestkami wiśni), można spróbować również ciepłej kąpieli podczas której dziecko rozluźni mięśnie. Zaraz po posiłku dziecka warto trzymać je w pozycji pionowej aż do momentu odbicia.

Utrzymujące się wzdęcia u niemowlaków – idź do lekarza

Jeśli wzdęcia nadal się utrzymują bądź nasilają należy udać się do lekarza. Ten przepisze wtedy odpowiednie leki rozluźniające, które zawierają simetikon – to składnik leku, który powoduje pękanie pęcherzyków powietrza w jelitach, usuwa też nadmiar gazów.

Wzdęcia u noworodków występują najczęściej w pierwszych trzech, czterech miesiącach życia.

3 komentarze

DariaMarzec 11th, 2014 at 2:55 pm

U nas przy wzdęciach u naszego noworodka działały delikatne masowanie brzuszka i … suszarka do włosów ze strumieniem ciepłego powietrza skierowanego właśnie na brzuszek 🙂 Działało całkiem nieźle, po 5 min masażu dzieciaczek ulatniał gazy i było ok.

[…] Więcej o wzdęciach u niemowląt przeczytasz na http://wzdecia.net/o-wzdeciach/wzdecia-u-noworodka.html […]

karmiacaMarzec 6th, 2016 at 10:29 pm

Dawno takich bzdur nie czytałam. Zero rzetelnej wiedzy. Regularne pory posiłków i niemowląt karmionych piersią???? Karmi się na żądanie! Kalafior przechodzi do pokarmu ???? Nie przechodzi!

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment