Wzdęcia w ciąży

Wzdęcia w ciąży są zazwyczaj skutkiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Podniesiony poziom progesteronu odpowiedzialny jest bowiem za spowolniony system trawienny.

Wpływ na ich zwiększone występowanie ma również fizjologia, która w tym szczególnym okresie także ulega modyfikacji.

W zaawansowanym już stadium ciąży przyczyną wzdęć może być ucisk powiększonej macicy na jelita, co powoduje trudności w ich prawidłowej pracy.

Nadal jednak wzdęcia w okresie ciąży występują najczęściej w wyniku stosowania nieodpowiedniej diety przez ciężarną. Sama ciąża nigdy nie jest bezpośrednią przyczyną występowania wzdęć.

Jak załagodzić objawy wzdęć w ciąży?

Wzdęcia o objawy wzdęć w ciążyAby łagodzić objawy wzdęć zalecana jest odpowiednia dieta, szczególnie w okresie ciąży kobiety powinny dbać o właściwy dobór składników odżywczych. Regularne pory jedzenia, mniejsze za to częstsze posiłki i dokładne przeżuwanie pokarmu to podstawa, by walczyć z tymi krepującymi dolegliwościami. Trzeba pamiętać, by nie popijać jedzenia i nie prowadzić dyskusji w czasie konsumpcji, ponieważ dzięki temu połykana jest większa ilość powietrza.

Kobiety ciężarne powinny wystrzegać się jedzenia warzyw strączkowych i tych z grupy kapuścianych. Niezalecane jest również spożywanie potraw smażonych i tłustych. Warto stosować dietę zapobiegającą wzdęciom.

W okresie ciąży zaleca się też noszenie luźnych, nieuciskających ubrań. Dodatkowe ściskanie brzucha może spowalniać trawienie. Warto również zaraz po posiłku położyć się z nogami uniesionymi ku górze, dzięki temu zabiegowi ciężarna odciąży skutecznie podbrzusze.

 

1 komentarz

Dominika (mama 3 chłopców)Listopad 16th, 2013 at 10:47 pm

Kochani, wzdęcia w ciąży są czymś normalnym. Pamiętajmy, że kobieta w ciąży – jakby nie patrzeć, nosi w sobie pasożyta 🙂 (ale za to bardzo kochanego). I ten mały dzieciaczek wszystko zmienia w naszym życiu, ale również i w organiźmie ciężarnej kobiety. Inaczej układają się jelita, inaczej funkcjonuje układ pokarmowy i układ wydalania. Dlatego też wzdęcia w ciąży to nie jest ewenement, a na wzdęcia czy wzdymania „chorują” bardzo często przyszłe mamy. Pamiętajmy – dodajemy w naszej diecie więcej błonnika i eleminujemy wzdymające potrawy (zresza na stronie o diecie we wzdęciach to macie też tutaj napisane: http://wzdecia.net/o-wzdeciach/dieta-przy-wzdeciach.html). Nie denerwujcie się w ciązy! to gorsze od wzdęc 🙂

Dodaj swój komentarz/opinię

Dodaj swoją opinię! Jeśli masz również problem ze wzdęciami, wpisz poniżej swoje pytanie, wskazówkę i sugestię. Chcemy aby to miejsce stało się swoistym forum o wzdęciach, gdzie wymieniają się radami wszyscy, którzy cierpią na wzdęcia. Serdecznie zapraszamy. Z góry uprzedzam - reklama jest zakazana, jeśli chcesz zareklamować swój produkt - chętnie nawiążemy współpracę!

Your comment